Ako na dovolenku s deťmi?


Čoraz viac ľudí sa odhodlá cestovať aj s malým dieťaťom. Je už len na vašom zvážení, v akom veku sa s dieťaťom rozhodnete cestovať. Akú krajinu navštíviť a načo by ste pri cestovaní mali dbať?

 

Cestou na dovolenku.

Mnoho ľudí má obavy práve z cesty na dovolenku. Buď ideme auto a strávime v ňom s dieťaťom dlhé hodiny alebo letíme lietadlom, kde nemáme ako s dieťaťom zastaviť a vystúpiť. Každý spôsob cestovania má pre aj proti. V prípade cesty autom je cestovanie zdĺhavejšie, ale máte kedykoľvek možnosť zastaviť asi dieťaťom sa poprechádzať či dať si prestávku na spánok. Nezabúdajte však, že malé deti by v sedačke nemali sedieť dlho. V prípade že cestujete v noci, zvoľte si polohovateľnú sedačku, kedy dieťa môžete uložiť na spánok.

 

dovolenka s deťmi

 

V prípade, že cestujete cez deň, dbajte na pravidelné krátke prestávky na prechádzku. V aute môžete dieťa prakticky kedykoľvek nakŕmiť, ale práve chôdza počas sedenia v aute chýba. Na rozdiel od toho lietadlo ponúka možnosť poprechádzania sa po uličke, ale takisto to nie je príjemné pre iných cestujúcich. Cestovanie lietadlom však väčšinou s malými deťmi trvá niekoľko hodín a preto krátke poprechádzanie sa nikomu neuškodí. Existuje mnoho hračiek do lietadla či auta, ktoré môžete použiť na rozptýlenie detí. Veľmi obľúbené sú tablety, ale novodobý trend som aj spinner.

 

lietadlo

 

Ide o hračku, ktorú prilepíte na nábytok, či stenu lietadla a dieťa má možnosť ho otáčať. Či cestujete lietadlom alebo autom nezabúdajte na kočík na cesty. Malé, spratné kočíky vhodné aj ako príručná batožina sú upravené na dovolenky. V aute vám nezaberie veľa miesta v lietadle si ho môžete zobrať aj na palubu. Navyše sú veľmi ľahké. Preto máte možnosť ho so sebou brať kamkoľvek aj v priloženom puzdre. Cestovný kočík vám uľahčí cestovanie aj pobyt na dovolenke. Cestovanie s deťmi sú starosti, ale najmä radosti, tak na to nezabúdajme.

Vychutnajte si Slovenskú históriu

Na Slovensku máme veľké množstvo hradov, zámkov a zrúcanín, no ľudia navštevujú hlavne tie najznámejšie. Tieto historické budovy tvoria neoddeliteľnú súčasť histórie nášho Slovenska. Kedysi slúžili ako obrana pred nepriateľmi, podpisovali sa v nim cenné dokumenty a konali sa na nich spoločenské stretnutia, plesy a bály. Dnes ich navštevujú ľudia, ktorý sa radi dozvedia o tom, ako sa na ňom žilo a aká rodina v ňom bývala.

Bratislavský hrad

Na Slovensku máme 180 hradov a zámkov a 425 kaštieľov, ktoré môžete navštíviť. Niektoré z nich sú v dnešnej dobe ešte zachovalé, avšak po niektorých nájdeme už len zrúcaniny. Ak plánujeme navštíviť takého miesta s rodinou, mnohí ľudia odporúčajú práve Bojnický zámok, Bratislavský hrad, Čachtický hrad, Hrad Červený Kameň, Kaštieľ Betliar, Ľubovniansky hrad, Kaštieľ Svätý Anton, Haličský zámok, Trenčiansky hrad a Zvolenský zámok.

Každý z týchto hradov a zámkov skrýva svoje tajomstvá. Viete si obhliadku hradu spraviť sami podľa plánu, ktorý Vám zamestnanci dajú pri vstupe alebo si zaplatíte obhliadku so sprievodcom. Ten Vám všetko pekne prerozpráva, prevedie Vás miestnosťami, kde by ste sami nemali prístup a tak aspoň budete vidieť omnoho viac a omnoho viac sa aj dozviete. Predsa je lepšie, keď Vám o histórií hradu a obyvateľov niekto povie, ako by ste si mali všetko sami čítať a niečomu by ste nedajbože nerozumeli.

Trenčiansky hrad

V niektorých hradoch môžete fotografovať a natáčať bez obmedzenia, no v iných si za toto povolenie musíte priplatiť. Nejde však o sumu, z ktorej by Vás zabolela hlava. V hradoch sa nemôžete dotýkať vecí, ani nábytku, pretože sa ho snažia udržiavať najlepšie, ako vedia, aby vydržalo ešte nejaké roky. Niekde nájdete zariadenie ešte z roku, kedy hrad fungoval. Väčšina je však znovu vyrobená, presne podľa predlohy, ako nábytok vyzeral v tej dobe.

Určite navštívte najviac hradov a zámkov na Slovensku, aby ste mali zážitky. Do každého jedného môžete ísť spolu s deťmi. Návšteva je tak ideálna pre rodinný výlet.